Új fejlesztési lehetőség kertészeti üzemek korszerűsítésére

Megjelent a KAP-ST Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása pályázat végleges változata. A program célja a kertészeti ágazat technológiai modernizációjának elősegítése és a versenyképes termelés feltételeinek megteremtése.

A pályázat benyújtására nyitva álló időszakok:

  • 2025. április 2 – 2025. április 15.
  • 2025. április 16 – 2025. április 29.

.

A pályázatot olyan mezőgazdasági termelők nyújthatják be, akik

  • rendelkeznek a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel
  • és az adott év vonatkozásában üzemméretük legalább 50%-a kertészeti tevékenységből származott.

Az STÉ érték kiszámításakor elsősorban a pályázó előző (2024.) évi Egységes Kérelmében található terület adatait és az ENAR rendszerben rögzített, az állatállományra vonatkozó adatait veszik figyelembe.

Az EK-ban nem szereplő, de a gazdasághoz tartozó területekről, illetve az ENAR egyedi nyilvántartással nem rendelkező állatfajokról kormányhivatali igazolás csatolása szükséges a Felhívás mellékleteként megjelent formanyomtatványokon.

ÖCSG esetén a pályázó nevén szereplő Egységes Kérelmet és ENAR adatokat kell figyelembe venni, nincs lehetőség az ÖCSG teljes üzemméretének figyelembe vételére!

A pályázat benyújtására kollektív beruházásként is van lehetőség, termelői csoport, termelői szervezet, mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet vagy szociális szövetkezet keretében.

A támogatás vissza nem térítendő támogatás, maximális mértéke az összes elszámolható költségre vetítve 50%. A támogatás maximális összege 35.000.000 Ft az alábbiak szerint:

  • amennyiben a pályázó ÁFA-körös, akkor nála a projekt költségeinek elszámolásakor a nettó összegeket veszik figyelembe és ehhez viszonyítják a 50 %-ot valamint a maximális támogatási összeget.
  • ha a pályázó nem ÁFA-körös, akkor nála a bruttó összeghez viszonyítják a 50%-os intenzitást és a maximális támogatási összeget, így nála a elérhető beruházás értéke kisebb lesz.

A fiatal mezőgazdasági termelő, illetve a gazdaságátadás esetén az átvevő vagy az átadó által végrehajtott beruházások 15-15 százalékponttal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak.

Amennyiben a pályázó legalább 10.000 euró STÉ értékű ökológiai üzemmérettel rendelkezik és a kertészeti ágazathoz kapcsolódó üzemmérete legalább 30 %-ban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú, akkor 10% többlettámogatásra jogosult.

Több feltétel teljesítése esetén sem haladhatja meg a támogatás intenzitása a 65%-ot és a 35.000.000 Ft-ot.

.

A pályázat keretében az alábbi célterületek támogathatóak:

  1. Kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges kertészeti eszközök, gépek beszerzése:

a) mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek,

b) önjáró és vontatott betakarítógépek,

c) szedő platform, szüretelő-szedő gép, szedőputtony,

d) talajművelő gépek,

e) kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése a felhívás 3.1.3. pontjában foglaltakra figyelemmel,

f) legfeljebb 1 darab mezőgazdasági pótkocsi,

g) legfeljebb 1 db, legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor, melynek maximális támogatási összege 15.000.000 Ft lehet

  1. Tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése:

a) mobil (áttelepíthető) légkeverő berendezések,

b) autonóm hőtermelő berendezések (fagyvédelmi kályhák, más fűtőberendezések),

c) vontatott hőtermelő vagy légkeverő gépek (füstölő, ködképző berendezések, légkeverő, valamint fagyvédelmi gépek).

Önállóan nem, csak a fenti beruházásokkal együtt támogatható tevékenységek:

a) üzemen belüli anyagmozgatás gépei: rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő (béka) beszerzése – maximum az elszámolható összköltség 25 %-ig.

b) tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése esetén:

          • a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszközhöz, berendezéshez, technológiához kapcsolódó vagyonvédelmi eszközök beszerzése: kamerarendszer, tároló konténer beszerzése – maximum az elszámolható összköltség 15 %-ig.
          • legalább a hőmérséklet és páratartalom mérésére alkalmas meteorológiai adatgyűjtő állomás kialakítása.

.

A pályázat keretében nem támogatható:

a) mezőgazdasági erőgép beszerzése, kivéve: kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges önjáró betakarítógépek,

b) öntözéshez, vízellátáshoz kapcsolódó gépek, eszközök (beleértve: tápoldatozók, szivattyúk) beszerzése,

c) pickup típusú gépjármű beszerzése,

d) quad kategóriába sorolt járművek beszerzése,

e) drón beszerzése,

f) forgóeszközök beszerzése,

g) használt gépek, eszközök, anyagok beszerzése,

h) egyszer használatos eszközök és göngyöleg beszerzése,

i) rögzített légkeverő berendezés telepítése,

j) betakarítást követő áruvá készítést (fosztás, aprítás, morzsolás, őrlés, vágás, szárítás, válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás) szolgáló gépek, eszközök beszerzése,

k) ingatlan vásárlása

l) építéssel járó beruházás.

.

Gép- és eszközbeszerzés esetén 3 db egymástól független szállítótól származó árajánlat csatolása szükséges a pályázat mellékletében meghatározott adattartalommal.

Az árajánlatoknak nem kell azonos géptípusra vonatkozniuk, az is megfelelő, ha azonos teljesítményű és műszaki felszereltségű gépekről szól. Pl. ha egy 100 LE-s traktor vásárlása a cél, akkor 3 db 100 LE körüli traktorról kell árajánlat, ez lehet azonos gyártmányú is, de az is elfogadható, ha 3 különböző gyártó típusai szerepelnek az árajánlatokon.

Az árajánlatokhoz lehetőleg magyar nyelvű, fényképes, a gép műszaki paramétereit tartalmazó kiadványt, dokumentumot is csatolni kell.

Ha nem a legolcsóbb gép/eszköz kerül beszerzésre, akkor szakmailag indokolni kell, hogy miért a drágább került kiválasztásra.

A beruházás megvalósítására rendelkezésre álló időtartam a támogatói okirat kézhezvételét követő 24 hónap, a beruházásokat több ütemben is meg lehet valósítani és el lehet számolni.

A Felhívás lehetőséget biztosít a támogatás összegének 25 százalékáig előleg igénylésére, amellyel 12 hónapon belül el kell számolni. Az előleg igényléséhez az előleggel megegyező mértékű önerőt kell igazolni.

A pályázat elbírálása során a beérkezés sorrendjét nem veszik figyelembe, a pályázatok pontozásával kerül kialakításra a támogatható projektek sorrendje.

.

A pályázatok elbírálása során az alábbi szempontok jelentenek többletpontot:

  • kertészeti tevékenység múltja
  • kertészeti tevékenység aránya a gazdaságon belül
  • családi gazdálkodás
  • meglévő piaci kapcsolatok
  • Termelői Csoport vagy TÉSZ tagság vagy államilag elismert együttműködésben való tagság
  • kistermelői státusz
  • szaktanácsadás igénybevétele
  • szakirányú végzettség
  • Tesztüzemi Információs Hálózatban való részvétel
  • lezárt VP-s pályázat megléte
  • környezet-, klímavédelmi és/vagy adaptációs szempontok érvényesítése a pályázatban
  • térségi szempontok.

Az érvényesíthető többletpontokat a pályázatban meghatározott módon igazolni kell.