
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv (KAP-ST) részeként újra meghirdetésre kerül a fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása. A pályázat jelentősen átalakult a VP Fiatal gazda támogatáshoz képest, ezt mindenképpen figyelembe kell venni akkor, ha szeretnénk élni a lehetőséggel.
A pályázato benyújtására nyitva álló szakaszok:
2025. július 16 – 2025. július 29.
2025. július 30 – 2025. augusztus 1.
2026. február 11 – 2026. február 24.
2026. február 25 – 2026. március 10.
.
Pályázati jogosultsággal kapcsolatos változások
A támogatási kérelem benyújtásakor a pályázó üzemméretének el kell érnie az 10.000 euró STÉ-t de nem lehet több, mint 50.000 euró. Az üzemméret kiszámításához a 2020. évi -új- STÉ adatok az irányadók. A gomba termesztése nem számít bele az STÉ értékbe. ŐCSG esetén a pályázó nevén szereplő Egységes Kérelmet és ENAR adatokat kell figyelembe venni, nincs lehetőség az ŐCSG teljes üzemméretének figyelembe vételére!
ŐCSG esetén kizárólag egy tag jogosult a támogatásra.
A pályázó életkora 18 és 40 év között lehet, azzal, hogy a támogatási kérelem benyújtásakor még nem töltötte be a 40. életévét.
A pályázó szakirányú, legalább középfokú mezőgazdasági végzettséggel vagy legalább két éves igazolt releváns szakmai gyakorlattal kell rendelkezzen.
A mezőgazdasági tevékenységet a támogatási kérelem benyújtásához képest legfeljebb 5 éve kezdte el saját kockázatára.
A mezőgazdasági tevékenység saját kockázatra történő megkezdésének időpontja az alábbiak közül a legrégebbi időpont:
- bármilyen támogatási kérelem benyújtásának időpontja
- önálló őstermelői tevékenység nyilvántartásba vétele
- egyéni vállalkozóként mezőgazdasági tevékenység bejegyzésének időpontja
- ŐCSG képviselővé válás időpontja
- ŐCSG tényleges vezetővé válásának időpontja
Változás az is, hogy már nem kell teljes, lezárt üzleti évvel rendelkezni a pályázat benyújtásakor, elegendő, ha a kérelem benyújtásakor mezőgazdasági tevékenységet folytat a gazdálkodó.
A pályázatból kizárásra kerültek azok a gazdálkodók, akik az előző VP Fiatal gazda támogatás keretében támogatói okirattal rendelkeznek, illetve azok, akik olyan célterület fejlesztését vállalják, amellyel kapcsolatban a KAP-ST ágazati támogatást is igényeltek (ÁTK, Ültetvény, Szárító, Kertgép)
Fontos, hogy aki ebben a pályázatban részt vesz, az nem indulhat a RD06_B02_YFY_75 – Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatásával célú pályázatban.
A gazdaságátadáshoz kapcsolódón kétféle pályázat kerül meghirdetésre, az egyikben a gazdaságátadó pályázhat, a másikban a gazdaság átvevője, és ebből a másodikból kerül kizárásra az, aki a jelen pályázatban indul.
.
A támogatásra vonatkozó változások
A támogatás vissza nem térítendő támogatás maradt, azonban kétféle jogcímen kell igényelni és a beruházásra vonatkozó rész már utófinanszírozás keretében kerül kifizetésre.
Az 1. célterület keretében a gazdaság működtetésére, az üzleti terv megvalósítására igényelhető támogatás, melynek összege fix, 14,6 millió Ft.
Ez a támogatás 4 részletben kerül kifizetésre kifizetési kérelem alapján a működtetési időszak alatt az alábbi bontásban:
- támogatási okirat kiállítását követően 50 % (7,3 millió Ft)
- évben 30 % (4,38 millió Ft)
- és 4. évben 10-10 % (1,46-1,46 millió Ft)
A jelenlegi rendszerben az 1. célterület támogatása mellé kötelező beruházást is megvalósítani, ezen célterületek esetében a megvalósított beruházások kifizetését követően lesz lehetőség a kifizetési kérelem benyújtására és annak elfogadása esetén utalják a beruházásra eső támogatási összeget, tehát a pályázónak a tervezett beruházást önerőből meg kell valósítania, és utána igényelheti a támogatás kifizetését, ezt mindenképpen célszerű figyelembe venni a pályázat összeállításakor.
A pályázat benyújtásakor meg kell jelölni a konkrét fejlesztéseket és dokumentumokkal kell alátámasztani, ezekre részletesen a következő fejezetben térek ki.
A Felhívás lehetőséget biztosít a beruházásokra eső támogatás összegének 25 százalékáig előleg igénylésére, amellyel 12 hónapon belül el kell számolni, ezt követően további egy alkalommal lehet ismét előleget igényelni, amely a fennmaradó támogatás 25 %-a lehet.
A támogatás összege a projekt elszámolható költségeinek a 70 %-a, de minimum 10,5 millió és maximum 75 millió Ft. Ez minimum 15.000.000 és maximum 107.142.000 forintos projektköltség esetén érhető el, ha az összköltség magasabb, akkor a támogatás intenzitása csökken, de nem jelenti a kérelem elutasítását.
Az elszámolható költségekhez kapcsolódóan úgynevezett belső korlátokat is tartalmaz a Felhívás 9.4 pontja – pl. N1 kategóriába tartozó kisteherautó beszerzése esetén a támogatási összeg maximum 5.000.000 Ft – ezeket is figyelembe kell venni a költségvetés összeállításakor.
Amennyiben a pályázó ÁFA körös, akkor nála a projekt költségeinek elszámolásakor a nettó összegeket veszik figyelembe és ehhez viszonyítják a 70 %-ot és a maximális támogatási összeget. Ha a pályázó nem ÁFA körös, akkor nála a bruttó összeghez viszonyítják a 70%-os intenzitást és a maximális támogatási összeget, így nála az elérhető beruházás értéke kisebb lesz, hiszen a fenti beruházáshoz kapcsolódó értékhatárok a bruttó összegek és nem a nettó.
A vállalt beruházásokat több ütemben is meg lehet valósítani és el lehet számolni, azonban a teljes beruházást be kell fejezni a támogatói okirat kézhezvételét követő 24 hónapon belül!
.
A támogatható tevékenységek
A támogatás beruházásos komponense esetén 4 célterület került meghatározásra, melyekből egyet lehet megjelölni a pályázatban és ahhoz kapcsolódó fejlesztést lehet végrehajtani
A pályázat keretében csak új gép, eszköz beszerzése támogatott.
A választható célterületek és támogatott fejlesztések:
.
A. CÉLTERÜLET: ÁLLATTARTÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ FEJLESZTÉSEK
1. Építéssel járó, állattartáshoz kapcsolódó beruházások: állattartó telepi épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása:
a) az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően: istálló, fejő- és tejház, tojás válogató-, keltető épület, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, illetve kifutó és jártató, elektromos és hagyományos karám, fürösztő, mézház, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől külön légtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, felújítása
2. Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiai fejlesztések megvalósítása:
a) az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása; fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, gyapjúnyírás technológia kialakítása
3. Építéssel nem járó, állattartáshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése, beépítése:
a) az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően:
-
-
-
- takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei
- az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek
- szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépei (például: bálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter, bálacsomagoló, bálatüske, bálafogó)
- tojásjelölő-, osztályozó, – és csomagoló, illetve tisztító berendezések
- fejőberendezések, tejhűtők
- mobil karám, mobil kapu, mobil vályú, kezelő- és körmölő kaloda, körbála etető, mobil borjú óvoda, válogatókarám (mobil), körmölő kaloda, lábfürösztő, elletőbox, drankák, önetető, önitató, körbála etető
- fix és mobil villanypásztor
- méhészeti tevékenység folytatásához kapcsolódó eszközök
-
-
4. Önállóan nem támogatható tevékenységek:
a) általános költségek
b) 1 db legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor beszerzése, igénybe vehető támogatás max. 21 millió Ft
c) telepi infrastruktúra fejlesztés a teljes elszámolható költség 20 %-ig
d) üzemen belüli anyagmozgatás (homlokrakodó, mezőgazdasági pótkocsi, rakodógép, targonca beszerzése
e) szerves trágya kijuttatás eszközeinek és gépeinek beszerzése
f) termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása, építéssel járó technológiák beszerzése
.
B. CÉLTERÜLET: KERTÉSZETI TERMELŐTEVÉKENYSÉG FEJLESZTÉSE
1. Építéssel járó, kertészeti termelőtevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása
2. Építéssel nem járó, kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges alábbi gépek, eszközök beszerzése:
a) mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek
b) vontatott betakarítógépek
c) szedő platform, szüretelő-szedő gép, szedőputtony
d) talajművelő gépek
e) kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges egyéb gépek, eszközök beszerzése
f) legfeljebb 1 db pótkocsi
g) 1 db legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor beszerzése, igénybe vehető támogatás max. 21 millió Ft
3. Tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése:
a) rögzített (telepített) vagy mobil (áttelepíthető) légkeverő berendezések
b) autonóm hőtermelő berendezések (fagyvédelmi kályhák, más fűtőberendezések)
c) vontatott hőtermelő vagy légkeverő gépek (füstölő, ködképző berendezések, légkeverő, valamint fagyvédelmi gépek)
4. Betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei vagy gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései5. Önállóan nem támogatható tevékenységek:
a) általános költségek
b) az építéssel járó 1. alponthoz kapcsolódóan:
-
-
-
- növényházban használható speciális művelő kocsik, szedő kocsik, növényvédelem és fertőtlenítés gépei, eszközei, palántanevelés és palántakezelés gépei, eszközei valamint a növényházak működtetését szolgáló gépek, eszközök
- új építésű üveg- vagy fóliaborítású növényház, hűtőházak, hűtőtárolók és zöldség- és burgonyatárolók létesítése esetén új építésű szociális és kiszolgáló helyiségek építése
- áruszállításra, terepi munkavégzéshez használt, N1 járműkategóriába sorolt, gépjárművek beszerzése, max. támogatási összeg 5 millió Ft
- üzemen belüli anyagmozgatás (rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő (béka)) gépeinek beszerzése
- egyedi azonosítóval (például: „Print Screening” módszerrel megjelölt, chippel rendelkező) ellátott, legalább 1 200 X 800 X 760 mm külső mérettel rendelkező, konténerek beszerzése max. támogatási összeg 30 000 Ft/db
- telepi infrastruktúra fejlesztés a teljes elszámolható költség 20 %-ig
-
-
c) Az eszközbeszerzéshez kapcsolódó 2. alponthoz kapcsolódóan
-
-
-
- üzemen belüli anyagmozgatás (rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő „béka”) gépeinek beszerzése
-
-
d) a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló 3. alponthoz kapcsolódóan
-
-
-
- az alponthoz tartozó gépek, eszközök vagyonvédelmét biztosító eszközök beszerzése a pályázat elszámolható költségének a 20 %-ig
- meteorológiai állomás kialakítása
-
-
.
C. CÉLTERÜLET: TERMÉNYTISZTÍTÓK ÉS TERMÉNYSZÁRÍTÓK BESZERZÉSE, TERMÉNYTÁROLÓK ÉPÍTÉSE, BŐVÍTÉSE, TECHNOLÓGIAI KORSZERŰSÍTÉSE
1. Építéssel járó tevékenységek:
a) kisméretű fémsilók (30-300 tonna kapacitás) létesítése
b) terményszárítók létesítése, felújítása, bővítése
c) terménytárolók létesítése (sík- vagy silótároló)
d) mobil szárítóberendezések, mobil vetőmagszárítók
e) magtisztítók, elő- és utótisztítók
2. Energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítás, üzemeltetéshez kapcsolódó technológiák, gépek, eszközök beszerzése
a) terménytárolókban használatos anyagmozgató gépek
b) porleválasztás gépeinek beszerzése
c) tárolási technológia beszerzése, felújítása
d) fogadógarat, előtároló létesítése, felújítása
a) d síktárolók felújítása, silók kupolaszigetelése
e) silók mérlegrendszerének létesítése, felújítása
f) termények tárolását ellenőrző szenzorok telepítése, felújítása
g) zaj- és károsanyag kibocsátását csökkentő technológiák kiépítése
3. Önállóan nem támogatható tevékenységek:
a) általános költségek
b) egy db tranzittároló, létesítése, felújítása
c) terményanalizáló műszerek beszerzése
d) egy db maximum 50 m2-es kezelőhelyiség, konténer beszerzése
e) előtároló létesítése
f) üzemen belüli anyagmozgatás (homlokrakodó, rakodógép, targonca és ezek adapterei, kézi hidraulikus vagy elektromos raklapemelő „béka”) beszerzése
g) informatikai eszközök, szoftverek beszerzése
h) esővízgyűjtő rendszer kialakítása a technológiai vízigény kielégítésére
i) meteorológiai állomás beszerzése
j) telepi infrastruktúra fejlesztés a teljes elszámolható költség 20 %-ig
.
D. CÉLTERÜLET: GYÜMÖLCSTERMŐ-, GYÓGY-, AROMA ÉS FŰSZERNÖVÉNY-, BORSZŐLŐ ÜLTETVÉNY TELEPÍTÉSE
1. Új ültetvény telepítése:
a) gyümölcstermő ültetvény (a területen már meglévő ültetvény felszámolásának lehetőségével is)
b) évelő gyógy-, aroma- és fűszernövény ültetvény, max támogatási összeg 20 millió Ft
c) borszőlőültetvény
A gyümölcstermő ültetvény telepítése esetén a víztakarékos öntözőrendszer kiépítése kötelező, azonban ennek költsége a jelen pályázat keretében nem támogatott.
A kiépítéséhez a jelen pályázat keretében biztosított működési támogatás illetve egyéb pályázati forrás felhasználható.
2. Önállóan nem támogatható tevékenységek:
a) általános költségek
b) az ültevényhez kapcsolódó támrendszer létesítése
c) az ültetvényhez kapcsolódó kerítés létesítése
.
Nem támogatott fejlesztések
1. A méhészeti ágazatban a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások 2024-2027. évi igénybevételének szabályairól szóló 10/2024. (III. 25) AM rendelet keretében támogatott tevékenységek
2. 180 napnál rövidebb ideig álló mobil állat-, valamint szalma/széna/eszköztároló sátrak beszerzése
3. Göngyöleg beszerzése
4. Fagyvédelmi gyertya beszerzése
5. Quad beszerzése
6. Használt gépek, eszközök beszerzése
7. Pickup típusú gépjármű beszerzése
8. Vízjogi engedélyeztetéshez kötött minden tevékenység
9. Forgóeszközök beszerzése
10. Egynyári növényekből létrehozott ültetvények kialakítása
11. Mezőgazdasági termelési jogok, támogatási jogosultságok megvásárlása
12. Ingatlan vásárlása
13. Állatok vásárlása
14. Erdőtelepítéshez kapcsolódó beruházások
15. Megújuló energiaforrást hasznosító technológiákkal, rendszerekkel kapcsolatos tevékenységek
16. Szárzúzó, rézsűkasza, mulcsozó, hőkamera, kotrógép, állatok valamint állati termékek üzemen kívüli szállítását szolgáló pótkocsi (kivéve trágyaszállító pótkocsi) beszerzése
17. Drón beszerzése
18. Trágyatároló létesítése, istállón belüli vagy kívüli trágyakezelési technológiák kialakítása
.
A tervezett költségek alátámasztása
Gép- és eszközbeszerzés esetén 3 db egymástól független szállítótól származó árajánlat csatolása szükséges a pályázat mellékletében meghatározott adattartalommal.
Az árajánlatoknak nem kell azonos géptípusra vonatkozniuk, az is megfelelő, ha azonos teljesítményű és műszaki felszereltségű gépekről szól. Pl. ha egy 100 LE-s traktor vásárlása a cél, akkor 3 db 100 LE körüli traktorról kell árajánlat, ez lehet azonos gyártmányú is, de az is elfogadható, ha 3 különböző gyártó típusai szerepelnek az árajánlatokon.
Ha nem a legolcsóbb kerül beszerzésre, akkor szakmailag indokolni kell, hogy miért a drágább gép került kiválasztásra.
Építés esetén műszaki tervdokumentáció és az Építési és Normagyűjtemény (ÉNGY) szerinti bontásban készített tervezői költségvetés is szükséges. Ha valamely építési tétel nem szerepel az ÉNGY-ben, akkor azokról szintén 3 db árajánlat csatolása kötelező.
A pályázat benyújtásának nem feltétele az építési engedély megléte, ezt elegendő a nyertes pályázat birtokában intézni, viszont a tervezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy az építési tevékenység engedélyköteles-e vagy sem.
A D. célterület (Gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény-, borszőlő ültetvény telepítése) esetén az ültetvények költségeinek elszámolása ún. egységköltségek alkalmazásával történik. Ez annyit jelent, hogy a pályázat 9. számú mellékletében meghatározásra kerültek az egyes ültetvények követelményei és az elismert hektárra, darabra vagy méterre számított egységköltségek. A pályázatban csak az igényelt egységeket kell megadni, az ezek alapján számított költségek lesznek a projekt elszámolható költségei és ennek 85 %-a a támogatás.
Ezeket a költségeket nem kell számlával és egyéb dokumentumokkal alátámasztani a kifizetési kérelemben, viszont amennyiben a tényleges költségek magasabbak, mint az egységköltségek, a többlet elszámolására sincs lehetőség.
Természetesen a D. célterület választása esetén is, a pályázathoz tartozó egyéb beruházásoknál a fent részletezett árajánlatok benyújtása szükséges
.
Kötelezettségek
1. A működtetési időszak 5 év, amely a záró kifizetési kérelem elfogadásától kezdődik
2. A működtetési időszak alatt:
a) a gazdaságot üzemeltetni kell, azt nem lehet megszűntetni
b) minden évben a minimum 10.000 euró STÉ értéket fenn kell tartani
c) állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések esetén a bázisidőszak állategységben kifejezett átlagos állatlétszámát fenn kell tartani
d) a beszerzett eszközöket, gépeket stb. nem lehet értékesíteni vagy bérbe adni
e) minden évben szakmai beszámolót kell benyújtani
f) folyamatosan szaktanácsadóval kell együttműködni
3. a működtetési időszak 4. évében el kell érni a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelemnek az előző évi minimálbér éves összegét
4. A Felhívás egyes beruházási elemekre vonatkozó előírásainak betartása
.
A pályázat során az értékelés során figyelembe vehető többletpontok
A pályázat értékelése pontozásos rendszerben történik, a pályázatok benyújtásának sorrendje nem befolyásolja a pályázat értékelését.
Az értékelés során maximálisan 100 pont érhető el, ha a kérelem nem éri el a 40 pontot, illetve ezen belül az üzleti tervre adható 60 pontból a 25 pontot, a kérelem elutasításra kerül.
A pályázat értékelés során az alábbi tartalmi elemek jelenthetnek többletpontot:
a) állami elismeréssel rendelkező együttműködésben (TÉSZ/TCS) tagság
b) ökológiai gazdálkodás
c) állattenyésztési vagy kertészeti tevékenység végzése a kérelem benyújtását megelőzően
d) minőségrendszerben való tagság
e) szakmai végzettség szintje
f) térségi szempontok a megvalósítás helyére vonatkozóan
g) női kedvezményezett
h) gazdaság meglévő adottságai
i) meglévő hosszú távú értékesítési kapcsolatok
j) kedvezményezett életkora
k) tesztüzemi rendszerben való részvétel
l) fejlesztés komplexitása
m) üzemméret növelésének vállalása
n) az előírt értéknél magasabb mezőgazdasági jövedelem vállalása
o) megújuló energiaforrás hasznosítása
p) digitalizációs fejlesztések
Mint látható, a fiatal gazdálkodók indulását segítő pályázat jelentős mértékben átalakult, ezért mindenképpen célszerű a pályázaton való indulásról szóló döntést időben meghozni, hogy az előkészítéshez elegendő idő álljon rendelkezésre. Egy jól felkészült, és a pályázatok ügyintézésében is tapasztalt szaktanácsadó segíthet megállapítani, hogy az alapfeltételeknek megfelel-e a gazdálkodó, és együttműködésével a pályázat és a számos melléklet is megfelelő tartalommal és minőségben kerülhet benyújtásra a határidőn belül.