
A jelenlegi tervek szerint 2023-tól jelentős változáson esik át a teljes területalapú támogatás rendszere. Az eddigi egységes területalapú támogatást (SAPS) felváltja a fenntarthatóságot elősegítő alap jövedelemtámogatás (BISS), a Zöldítés támogatás helyett pedig egy jóval összetettebb, a környezet- és klímavédelmi célok elérését támogató rendszer érkezik, az Agrár-ökológiai alapprogram (AÖP).
Bár az elnevezés és a célok hasonlóak az Agrár-környezetgazdálkodás támogatáshoz (AKG), számos elemében és szabályában eltér a két jogcím.
A többéves AKG pályázattal szemben az AÖP esetén évente szükséges az igénylést benyújtani a tavaszi Egységes Kérelem benyújtásakor. A csatlakozás önkéntes, és minden évben jelezni kell a csatlakozási szándékát a gazdálkodónak.
Azon gazdálkodóknak, akik igénybe veszik az AÖP támogatást, kötelező a gazdálkodási napló folyamatos vezetése és a napló elektronikus beküldése a tárgyévet követő január hónapban.
Az AÖP támogatásért „cserébe” többletelőírásokat kell vállalni a meghatározott gyakorlatokat tartalmazó listából. Az előírások 1 illetve 2 pontot érnek, és a támogatás feltétele legalább 2 pont értékű előírás választása és teljesítése.
Ha egy gazdaságban több hasznosítási módú terület található (szánt gyep, ültetvény), akkor minden hasznosítási móddal kötelező a csatlakozás, és az elvárt 2 pont értékű előírás teljesítése. Ha egy vegyes hasznosítású területekkel rendelkező gazdaságon belül a szántó, illetve a nem-Natura 2000 besorolású gyepterületek nagysága nem éri el az 5 hektárt illetve ültetvények esetében az 1 hektárt, akkor az adott hasznosítási módra nem kötelező előírást választani, de ebben az esetben ezekre a területekre kifizetés sem jár. Ha ezekre a küszöbérték alatti területekre is választ előírást a gazdálkodó, akkor természetesen a támogatásra is jogosult.
Kivételt jelentenek a gyepterületek közül a Natura 2000 besorolású gyepterületek, tekintettel arra, hogy azokon a területeken külön jogszabály rendelkezik a kompenzációt jelentő Natura 2000 támogatásról és annak feltételeiről. A Natura 2000 gyepterületekre csak akkor jár az AÖP, ha ezekre a területekre olyan AÖP előírás kerül kiválasztásra, mely többlet követelményt jelent a Natura 2000 támogatáshoz képest.
A támogatás hektáronkénti összege az igényelt területnagyság alapján visszaosztással kerül meghatározásra 60,64 euró/ha és 121,28 euró/ha között kerül megállapításra (kb. 24.000 – 48.000 Ft hektáronként). Összege minden évben változik, hasonlóan a jelenleg futó termeléshez kötött támogatások rendszeréhez.
Természetesen jelen programnál is elmondható, hogy a jogszabályok megjelenéséig az ismertetett részletszabályok még módosulhatnak. Az új információk megjelenésekor a cikk frissítésre kerül.
A választható előírások listája
SZÁNTÓ
Talajborítottság fenntartása – 1 pont
Nyári, őszi betakarítású kultúrák után, amennyiben nem őszi vetésű kultúra következik, talajtakarás biztosítása takarónövényekkel, vagy a tarló fennhagyásával annak kultúrállapotban tartása mellett a következő évi tavaszi kultúra előkészítő munkálatainak megkezdéséig, de legalább február 28-ig.
Diverzifikáció – 1 pont
Terménydiverzifikációra vonatkozó követelmények szántóföldi növénytermesztés esetén:
a) 10 hektár vagy az alatti szántóterületen gazdálkodóknak adott évben a szántóterületeken legalább két különböző növénykultúrát kell termeszteni, két kultúra esetén a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 80%-át foglalhatja el;
b) 10 hektár feletti szántóterülettel rendelkezőknek legalább három féle növénykultúrát kell termeszteni, három növény esetén a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 65%-át foglalhatja el, és a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 80%-át;
c) 30 ha feletti szántóterülettel rendelkezőknek legalább négy féle növénykultúrát kell termeszteni, négy növény esetén pedig a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 65%-át foglalhatja el, és a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 80%-át, azzal, hogy a legkisebb kultúra vetésterülete el kell hogy érje az 1 ha-t.
d) 300 ha feletti szántóterülettel rendelkezőknek legalább öt féle növénykultúrát kell termeszteni, öt növény esetén pedig a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 65%-át foglalhatja el, és a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 80%-át, azzal, hogy a legkisebb kultúra vetésterülete el kell hogy érje az 1 ha-t.
e) 1000 ha feletti szántóterülettel rendelkezőknek legalább hat féle növénykultúrát kell termeszteni, hat növény esetén pedig a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 65%-át foglalhatja el, és a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 80%-át, azzal, hogy a legkisebb kultúra vetésterülete el kell hogy érje az 1 ha-t.
Védett táji elemek fenntartása – 2 pont
A gazdaság szántóterületének 10 százalékának megfelelő mértékű védett táji elemek fenntartása az alábbi elemekből:
-
- a mezőgazdasági területekhez kapcsolódó élőhelyek
- mezővédő erdősávok
- fasorok
- táblaszegélyek (az AKG „táblaszegély” előírással történő esetleges átfedést úgy kerüljük el, hogy egyazon elem csak egyik jogcímben számolható el)
- erózióvédelmi sávok
- szántóföldi művelés alatt nem álló vízvédelmi sávok
- teraszok
- erózióvédelmi létesítmények
- MePAR-ban rögzített vizes élőhely
- parlagon hagyott földterület (a pihentetés időszaka alatt gondoskodni kell a talaj takarásáról növényborítottsággal vagy a tarlómaradványok fennhagyásával; az AKG „zöld ugar” előírással történő esetleges átfedést úgy kerüljük el, hogy egyazon tábla csak egyik jogcímben számolható el)
- ökológiai jelentőségű másodvetés növényvédő szer használata nélkül
- nitrogénmegkötő növényekkel bevetett terület növényvédő szer használata nélkül;
- vagy ezek kombinációjának fenntartása.
Ezen vállalás keretében a növényvédő szer használata nélkül termesztett ökológiai jelentőségű másodvetés és nitrogénmegkötő növényekkel bevetett területek együttes aránya nem haladhatja meg a szántóterületek 5 %-át.
Táblaméret maximalizálása – 1 pont
Amennyiben a mezőgazdasági üzemen belül a szántóterületek össznagysága meghaladja az 50 ha-t, a szántóföldi művelésben tartott táblák maximális mérete nem haladhatja meg a 30 hektárt. Az AKG „önkéntes táblaméret korlátozás” előírással történő esetleges átfedést úgy kerüljük el, hogy az az ügyfél, aki AKG-ban választotta ezt az előírást, az AÖP-ben nem választhatja.
Beporzók védelme – 1 pont
A növényvédelem során az engedélyokirat alapján méhekre kifejezetten vagy mérsékelten veszélyes, illetve kockázatos besorolású növényvédőszerek használata tilos. A fel nem használható szerek rendszeresen frissített listáját az IH teszi közzé tájékoztató jelleggel.
Karbamid műtrágya – 1 pont
Karbamid műtrágya azonnali bedolgozása, illetve folyékony karbamid esetén inhibitor alkalmazása a kijuttatás során.
Talajkondícionálás mikrobiológiai készítményekkel – 2 pont
A szántóterületek legalább 50 %-án mikrobiológiai készítmények alkalmazása vetés előtt, illetve vetéssel egy menetben kijuttatva és a talajba dolgozva, illetve szármaradványokra kijuttatva, majd azokat a talajba keverve.
Talajkondícionálás egyéb készítményekkel – 1 pont
A szántóterületek legalább 50 %-án talajkondicionáló, növénykondicionáló vagy N-megkötő készítmények alkalmazása.
Szántás elhagyása – 2 pont
Forgatás nélküli művelésmód (minimum művelés, zero-till, direktvetés) alkalmazása a művelésbe vont szántóterület legalább 50%-án szűkített növényvédőszer hatóanyag használat mellett. Az alkalmazható növényvédőszerek rendszeresen frissített listáját az IH teszi közzé.
GYEP
Gyepterületek megőrzése – 1 pont
Kizárólag nem Natura 2000 gyepterületeken választható!
A gyepterületek megőrzése tábla szinten az előző évi állandó gyepterületekhez viszonyítva. A gyepek feltörése, szántása tilos
Legeltetés – 2 pont
Minden gyepterületen választható.
Pásztoroló vagy szakaszos legeltetés folytatása a gyepterület legalább 50 %-án legeltetési terv készítése mellett. Egy szakasz legeltetése ne haladja meg a 12 napot.
Kaszálás – 1 pont
Kizárólag nem Natura 2000 gyepterületeken választható.
A gyepek legalább évi egyszeri kaszálása.
Alternáló kaszák alkalmazása – 2 pont
Minden gyepterületen választható.
Kizárólag alternáló kasza használata.
Műanyag mellőzése – 1 pont
Minden gyepterületen választható.
Bálacsomagolás fóliával tilos.
ÜLTETVÉNYEK
(beleértve a fás szárú energetikai ültetvényeket is)
Víztakarékos öntözés – 2 pont
Mikroöntözési technológiák alkalmazása az ültetvényterület legalább 50 %-án.
Beporzók védelme – 1 pont
A növényvédelem során az engedélyokirat alapján méhekre kifejezetten vagy mérsékelten veszélyes, illetve kockázatos besorolású növényvédőszerek használata tilos. A fel nem használható szerek rendszeresen frissített listáját az IH teszi közzé tájékoztató jelleggel.
Biológiai védekezés – 2 pont
Engedélyezett biológiai ágensek alkalmazása az ültetvényterület legalább 50%-án.
Talajkondícionálás mikrobiológiai készítményekkel – 2 pont
A szántóterületek legalább 50 %-án mikrobiológiai készítmények alkalmazása talajoltásként, illetve állománykezelésként.
Talajkondícionálás egyéb készítményekkel – 1 pont
A szántóterületek legalább 50 %-án talajkondicionáló, növénykondicionáló készítmények alkalmazása.
Talajtakarás – 1 ill. 2 pont
Ültetvények talajtakarása mulcsozással, egyéves sorköztakaró növények termesztésével (1 pont)
Ültetvények talajtakarása évelő kultúrák fenntartásával vagy gyepesítéssel (2 pont).
Karbamid műtrágya – 1 pont
Karbamid műtrágya azonnali bedolgozása, illetve folyékony karbamid esetén inhibitor alkalmazása a kijuttatás során.